Yeni Renault Megane Türkiye’de, fiyatı 31.250 TL
27.04.2009 00:01
Renault ürün arzının yenilenme sürecinin ilk adımını oluşturan Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé'yi, Türkiye’de satışa sundu.

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé dikkat çarpıcı tasarımları, üstün yol tutuş özellikleri, özenli ergonomileri ve üst gamdan gelen donanımlarıyla  ön plana çıkıyorlar. Yeni Mégane HB 1.6 16V, 1.5 dCi 105bg motor seçenekleri ve Expression ve Dynamique versiyonları, Yeni Mégane Coupé ise  1.6 16V, 1.5 dCi 105bg motor seçenekleri ve Dynamique versiyonu ile satışa sunuluyor.

 

•           YENİ RENAULT MÉGANE HATCHBACK VE COUPÉ; AMAÇLARI  : BAŞTAN ÇIKARMAK

 

Yeni Renault Mégane ailesi, dinamik yaşamın izleriyle otomobil tutkusunun heyecanını bir araya getiren “baştan çıkarıcı”  bir tasarımın başarılı bir sentezi olarak ortaya çıktı. Yeni Mégane Hatchback baştan çıkarmayı ve güven vermeyi amaçlıyor. Yeni Mégane Coupé günlük kullanım rahatlığından ödün vermeden tasarımı düzeyinde tutkulara seslenen, güvenli ve yüksek performanslı gerçek bir coupé olarak tasarlandı.

•           GENLERİ ORTAK : SAĞLAMLIK VE KALİTE HİSSİ 

 

Bu iki şık tasarımlı model karoser kesimlerinde, boşluklarında ve malzeme seçimlerinde yüksek bir detay işçilik kalitesi sunuyor. Renault ürün gamının tamamında gerçekleştirilen dayanıklılık ve güvenilirlik alanındaki geliştirmelerden yararlanıyorlar.

•           PAROLALARI : KONFOR VE KULLANIM RAHATLIĞI

 

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé’nin iç  mekânlarında ergonomi ve konfora öncelik veriliyor. Araç, renkli animasyonu okumayı kolaylaştıran analojik ve dijital ekranlı bir gösterge paneline sahip. Yeni Renault Mégane eller serbest Renault kart sistemi, çift bölgeli elektronik klima, Bluetooth’lu Radyo CD MP3 ve dinamik viraj lambalı Bi-Xenon farlar ve gibi üst segmentten gelen çok sayıda donanımı da miras olarak aldı. Aynı zamanda özel tasarımlı « 3D Sound by Arkamys® » ses sistemi de ilk kez bu iki modelde kullanıldı.

 

•           REAKTİF, ÖZENLİ VE GÜVENLİ

 

Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé, tasarımlarının çağrıştırdığı beklentiler düzeyinde üstün sürüş özellikleri sunuyorlar. Özel bir şasiye sahip olan Mégane Coupé daha belirgin bir sportif karakter sergiliyor.

 

•           PERFORMANSLI VE ÇEVREYE SAYGILI MOTORLAR

 

Genişletilmiş dCi ve TCe motor yelpazeleri. CO2 salınımlarının azaltılması yönündeki girişimlerin yoğunlaştığı ve sürekli artış gösteren yakıt maliyetlerini düşürme arayışlarının ön planda olduğu günümüz koşullarında, Yeni Renault Mégane tutumluluk ile sürüş keyfini bir arada sağlayan üç motor sunuyor. Performans ve sürüş keyfi nedeniyle büyük beğeni kazanan 1.5 dCi 105 bg motor 120 g/km’ye CO2 emisyonu sergiliyor. Yeni Mégane Hatchback ve Coupé’nin  benzinli motor arzı, esnekliğiyle kabul gören 1.6 16V ve yıl sonunda gama eklenecek yeni TCe 130 motorlardan oluşuyor.

 

•  GÜVENLİK:  RENAULT İÇİN BİR ÖNCELİK, YENİ MEGANE İÇİN DOĞAL BİR ÖZELLİK

 

Yeni Mégane HB, EuroNcap çarpışma testlerinden tam puan (37/37) alarak Renault’nun 5 yıldız alan 11. modeli olmuştur.

Yeni Mégane’da ilk kez Laguna III’te kullanılan çift yan darbe sensörleri ve çift hazneli göğüs/basen hava yastığı kullanıldı. Bu sistem yandan çarpışma etkilerinin azaltılmasını sağlıyor.

•           GÜÇLÜ BİR ÇEVREYE SAYGI TAAHHÜDÜ

 

Çevreye saygılı olan Yeni Renault Mégane HB ve Coupé,  kullanım ömürlerinin sonunda ağırlıklarının %95’i oranında değerlendirilebilecek aksamlarla, tasarımlarında yaklaşık %12, yani ortalama 22 kg  geri dönüşümlü plastik içeriyorlar.

•           SADECE RENAULT’NUN ISO 14001 ONAYLI PALENCIA (İSPANYA) FABRİKASINDA ÜRETİLİYORLAR 

Yeni Mégane ile mevcut Mégane’ların aynı anda üretilmesine bağlı çeşitlilik yönetimi  üretim prosesinin en önemli yanı. Fabrikadaki  yatırımların büyük bölümü araçların görünüş kalitesi ve sağlamlığını arttırmak amacıyla yapıldı. Yeni Mégane Hatchback’in imalat onayı öngörülen tarihten 1,5 ay önce alındı (Coupe için 3 hafta önce). Fabrika personeli üretimin başlangıcından itibaren en üst düzeyde kalite sonuçları almak üzere hazırlandı. 

Renault yeni Mégane’a olan güvenini, sunulan garantiyi 3 yıl / 100.000 km’ye çıkartarak göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

2008 BAHARINDA CENEVRE’DE TANITIMI YAPILAN SHOW CAR MÉGANE COUPÉ CONCEPT  KOMPAKT MODELLER SEGMENTİNDE GÜÇLÜ KARAKTERLİ BİR AİLENİN GELİŞİNİ MÜJDELİYORDU.  "BAŞTAN ÇIKARAN" TASARIMLARIYLA YENİ MÉGANE HATCHBACK VE COUPÉ DİNAMİK YAŞAMIN İZLERİYLE OTOMOBİL TUTKUSUNU BİR ARADA SUNUYOR.

01

YENİ RENAULT MÉGANE HATCHBACK VE COUPÉ, AMAÇLARI: BAŞTAN ÇIKARMAK

02

GENLERİ ORTAK : SAĞLAMLIK VE KALİTE HİSSİ 

03

PAROLA : KONFOR VE KULLANIM RAHATLIĞI

04

DENGELİ, VE GÜVENLİ  YENİ RENAULT MEGANE ÜSTÜN SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ SERGİLİYOR

05

PERFORMANSLI VE ÇEVREYE SAYGILI MOTORLAR

06

YENİ RENAULT MÉGANE :

GÜÇLÜ BİR ÇEVRE TAAHHÜDÜ

07

GÜVENLİK: RENAULT İÇİN BİR ÖNCELİK, YENİ MEGANE İÇİN DOĞAL BİR ÖZELLİK

08

SADECE RENAULT’NUN ISO 14001 ONAYLI PALENCIA (İSPANYA) FABRİKASINDA ÜRETİLİYORLAR 

 

 

 

 

01

YENİ RENAULT MÉGANE HATCHBACK VE COUPÉ; AMAÇLARI : BAŞTAN ÇIKARMAK

Cenevre’de 2008 baharında tanıtılan konsept araç Mégane Coupe Concept Renault’nun tasarım anlayışında önemli bir değişim olacağına ve güçlü karakterli bir ailenin geldiğine ilişkin ipuçları veriyordu. Şık ve modern bir Hatchback ve heyecan uyandıran bir Coupé olarak sunulan Yeni Mégane HB ve Coupé’den her birinin kendine özgü güçlü bir kişiliği var ve baştan çıkarma amaçlarını açıkça sergiliyorlar.

“Yeni Mégane baştan çıkaran bir tasarım arayışının ürünü, bir yandan dinamizm ve sportiflik, fakat aynı zamanda güçlü bir sağlamlık ve kalite hissi uyandırıyor”, Fabio Filippini,  Renault Design Mégane Gam Direktörü.

MODERN VE DİNAMİK BİR HATCHBACK

Yeni Mégane Hatchback, titiz bir müşteri kitlesini çekmek için baştan çıkarma kozunu öne sürüyor. Dinamik yaşamın izleriyle otomobil tutkusunu başarılı şekilde bir araya getiriyor.

Renault Design Direktörlüğü, Yeni Mégane’ın genlerine sportiflik ruhu işlemeye dönük tasarım kodlarını dahil etmek amacıyla, proje mühendisleriyle programın çok erken aşamalarından itibaren çalışmaya başladı. Sonuçta çok kısa ön ve arka dingil çıkıntılarıyla, 2,64 m uzunluğunda dingil aralığı, geriye dolu eğik tavanı ve geniş tekerlek izleriyle 4,30 m uzunluğunda dinamik siluetli bir hatchback gün yüzüne çıktı. Yeni Mégane, ön yüzü güçlü bir kişilik sergileyen modern bir otomobil. Motor kaputu, üzerinde bir nervür logoya doğru bir yay şeklinde uzanıyor ve ön cama doğru yukarı çıkıyor. Farların ince uzun formu, optik blokları hava girişi kesitlerine bağlayan akıcı bir hat ile devam ediyor. Bu çizim  Yeni Renault Mégane’a  keskin bir bakış ve kararlı bir ifade kazandırıyor.

Aracın güçlü kişiliği aynı zamanda kasa omuz çizgisinin uzantısında,  bagaja erişimi kolaylaştıran iki  bölüm halindeki stop lambalarıyla  aracın arkasında da kendini gösteriyor.

Baştan çıkarıcı model, zarafet ve dinamizmi bir araya getiriyor. Kesinlikle atılgan profili ile uyumlu boyutları, direksiyonda keyif vaat eden güçlü karakterini ön plana  çıkarıyor.

 

TUTKULARA SESLENEN COUPE

Yeni Renault Mégane Coupé, bundan böyle heyecanı günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmek için tasarlandı.

Aracın ön kısmında krom görünümlü ön panjur kaplamaları bulunan geniş bir ızgara göze çarpıyor. Krom kaplamaların devamında yer alan farlar, araca güçlü ve özgün bir kimlik kazandırıyor. Kaput üzerideki nervürler cama doğru uzanıyor ve araca dinamik bir görünüş kazandıran eğik ön cam ve geriye doğru alçalan tavan üzerinde devam ediyor. Profilden bakıldığında, cam yüzeylerinin daralan görüntüsü arkaya doğru uzanan karakter çizgisine eşlik ederek dinamik bir hareket çağrışımında bulunuyor. Genişlik ve Hatchback kasaya nazaran 12 mm alçaltılan zemin yüksekliği ile desteklenen orjinal arka tasarım, aracın yere sağlam bastığı izlenimini artırıyor. Bu güçlü kişilik arka stop lambalarının formuna da yansıyor. Bu stop lambaları, pazarda benzeri olmayan siyah fonlu kare şeklinde park lambalarını içeriyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamamen dijital ortamda tasarım

Renault Design Direktörü Patrick Le Quément, “Yeni Renault Mégane, tamamen dijital ortamda geliştirilen ilk model oldu”  diyor.  Bu teknoloji sayesinde, Renault Design bölümü aracın tasarımı için proje mühendisleriyle projenin en erken evrelerinden itibaren çalışmaya başladı. Bu ileri teknoloji, üç saatten daha kısa süren hesaplamalar sonucunda proje aşamasındaki araçların tamamen sanal bir dünyada farklı kullanım koşullarında  görüntülenmesini ve değerlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede bir otomobilin tasarımının ilk maketin gerçekleştirilmesinden dahi önce  projenin çok erken aşamalarında değerlendirilmesini sağlıyor. Karar alma sürecinde vazgeçilmez bir araç oluşturan teknoloji satış ve pazarlama bölümlerinin, Yeni Mégane projesinin tasarım tercihlerinin yönlendirilmesi süreçlerine aktif olarak katılmalarına olanak verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02

GENLERİ ORTAK : SAĞLAMLIK VE KALİTE HİSSİ

 

Modern tasarımlı Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé, karoser kesimlerinde, boşluklarında ve malzeme seçimlerinde yüksek bir detay işçilik kalitesi sunuyor. Renault ürün gamının tamamında gerçekleştirilen dayanıklılık ve güvenilirlik alanındaki geliştirmelerden yararlanıyorlar.

 

Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupe daha ilk bakışta hissedilen bir sağlamlık ve kalite izlenimi veriyorlar. Profilden bakıldığında, şişkin ön çamurlukların formu aracın sağlam yapısını ön plana çıkararak arkaya doğru uzayan karakter çizgisi ile devam ediyor. Hatchback ve Coupé dengeli bir hava ve kazandıran geniş tekerlek izlerine sahip (1,55m) ; bu izlenim Coupé’nin arka tasarımı ve alçak zemin yüksekliği ile daha da güçleniyor. Kapıların boyutları, omuz hattının çizimi ve geniş yüzeyleri koruma duygusu veriyor, ve bu izlenim Coupé’de daha da artıyor. Akıcı hatlar Hatchback’ta İyolit Mavi ve Coupé’de Günbatımı Kırmızı dahil metalik renklerle kasa üzerindeki ışık yansımalarının azami derecede değerlendirilmesini de sağlıyor.

Otomobilde karoser boşluklarının azaltılmasına özen gösterildi (örneğin; cam dikmeleri, yakıt deposu kapağı, vb.). Arka tamponlara park sensörleri belli belirsiz şekilde dahil edildi. Yeni Renault Mégane HB’in tavanı da tavan çıtalarının yok edilmesi amacıyla lazer kaynaklı özel bir işleme konu oldu.

İç mekanda sürüş için gerekli kumandalar hemen el altında yer alıyorlar. Maksimum boş alan bırakmak ve iç mekân genişliğini artırmak için özellikle direksiyon etrafında ve orta konsolda yoğunlaşıyorlar.

Aracın içindeki malzeme ve parça birleştirmelerinin kalitesi de  özenli bir çalışmaya konu oldu: Ön panel yumuşak, günlük kullanıma ve güneş ışınlarına dayanıklı, malzeme ile kaplandı.

Cam silecekleri estetik nedenlerle olduğu kadar aynı zamanda daha iyi akustik ve aerodinamik özellikler sunmak üzere kaput çizgisinin gerisinde gizlendi.

Donanım düzeylerine bağlı olarak çeşitli ve değişken ambiyansların elde edilmesini sağlamak için dekor unsurlarıyla ilgili özel çalışma yapıldı. Böylece müşteriler aydınlık, rahatlığa yönelik açık renk bir ambiyans veya şık ve sportif beklentileri karşılayan daha koyu bir ambiyans arasında seçim yapabilecekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

03

PAROLALARI :

KONFOR VE KULLANIM RAHATLIĞI

Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé; ergonomi, sadeleştirilmiş arayüzler ve büyük sürüş rahatlığı

 

İki model de, hem analog (devir saati), hem de dijital (hız ve yol bilgisayarının verileri) karma ekranlı bir gösterge panelini paylaşıyor.

Yeni Mégane’ın hız ayar ve sınırlayıcısı Renault yeniliği olan yeni bir arayüzden yararlanıyor. Sürücü bu fonksiyonu devreye soktuğunda, seçilen hız , göstergenin üst kısmında görüntüleniyor. Hız rakamıyla birlikte kadranın etrafında yay şeklinde bir ışık şeridi beliriyor. Sınırlayıcı modunda, sürücü saptanan sınırı aştığı takdirde, bu ışıklı yay kırmızıya dönüşüyor ve hız göstergesi yanıp sönüyor. Bu işlevsel ve renkli teknik çözüm, kullanımda sürat ve güvenlik sağlıyor.

 

Koltukların mimarisi, biçimi, kullanılan malzemeler uzun mesafelerin konforlu şekilde kat edilmesini sağlıyor. Yeni Mégane Coupé’nin daha geniş yan destekli koltukları yolcular için mükemmel bir tutuş sağlamak üzere tasarlandı. Hatchback ve Coupé’de direksiyon yükseklik ve derinlik ayarı bulunuyor. Sürücü bir kaç saniyede koltuğunun sırtlığının ve kafalığının eğimini ayarlayabiliyor, bel desteğinin ayarını ya da koltuk yüksekliğini değiştirebiliyor (70mm stroklu).

 

Hatchback içinde rahatlık duygusu, özenli ses yalıtımı ve önde kısımda segmentin en iyi değeri olan dirsek genişliği arttırılıyor. Coupé de Hatchback ile aynı arka banketi paylaşıyor; arka koltuklar 83 cm tavan yüksekliği ile üç yetişkini konforlu şekilde ağırlıyor, günlük kullanımlara, tek başına yolculuklara veya kalabalık gezintilere kolayca uyum gösteriyor.

 

Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé’de aynı zamanda çok sayıda eşya yerleştirme gözü sunuluyor.

Mégane II’de başlatılan ön döşeme altındaki pratik kapaklı eşya yerleştirme  alanları korundu.

Ön kapı panolarına  1,5 litrelik birer şişe yerleştirilebiliyor. Kolçak altında bir yerleştirme birimi içeren orta konsol arkadaki yolculara da pratik ve kolayca erişilebilir bir eşya gözü sunuyor.

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé bagaj hacimleriyle de dikkat çekiyorlar. 371 lt. bagaj hacmine sahip hatchback segmentinin en iyileri arasında yer alıyor. Coupe ise 344 lt bagaj hacmiyle sınıfında öne çıkıyor.  2/3-1/3 katlanan arka banket, ergonomik ve kolayca erişilebilen kumanda kolları sayesinde yükleme hacminin müşterinin ihtiyaçlarına göre bir tek el hareketiyle uyarlanabilmesine olanak veriyor.

Akustik için son derece özenli bir çalışma gerçekleştirildi. Kapıların tasarımı ve sızdırmazlık kaliteleri öncelikli olarak ele alınırken aynı zamanda ön panel sacına yalıtım malzemesi ve döşeme altına köpük malzeme uygulanmasıyla iç mekandaki gürültü düzeyi düşürüldü.

 

 

 

ÜST SEGMENTTEN GELEN DONANIM YAĞMURU

 

Kullanıcıların beklentilerine cevap vermek için, Renault Yeni Mégane’ın içinde, üst segmentten gelen, sürüşü ve otomobilde yaşamı kolaylaştıran çok sayıda teknolojik donanım bulunuyor.

 

Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé’de sürücü araçtan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kilitleyen eller serbest anahtar ve motor çalıştırma kartı bulunuyor. Kartı üzerinde taşıyan kişi araçtan uzaklaştığında veya aktif şekilde kapı kolları üzerinde yer alan buton üzerine bastığında aracın kapıları otomatik olarak kilitleniyor. Kart sahibi elini kapı kollarından birine yaklaştırdığında veya arka bagaj kapısını açmak için butona bastığında kilitler açılıyor. Uzaktan aydınlatma « remote lighting » fonksiyonu, kart üzerindeki özel butona basılmasını takiben farların yanması sayesinde sürücünün aracını kolayca bulmasını sağlıyor.

 

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé’de sunulan çift bölgeli otomatik klima sürücünün ve önde oturan yolcunun tercih ettikleri ısıları bireysel olarak ayarlamalarını ve « Soft-Auto-Fast » kumandaları sayesinde havalandırma düzeyini ayarlamalarını sağlıyor. « Auto » modunda, sistem ısı ve akustik konfor arasında denge sağlıyor. « Soft » programı öndeki yolculara ayrıcalık tanıyan yumuşak bir çalışmayla sessiz ve dingin bir ortam oluşturulmasına öncelik  veriyor.  « Fast » modu iç mekânın hızla ve etkin şekilde havalandırılmasını sağlıyor.

 

Renault, ilk olarak yeni Mégane’da kullanılmak üzere, sesin dijital işlenmesi alanında uzman şirket Arkamys® işbirliğinde yeni bir müzik sistemi geliştirdi. Bu işbirliğinden otomobil pazarında benzeri olmayan “3D Sound by Arkamys®” isimli sistem doğdu. Arkamys® tarafından geliştirilen ses işleme yazılımı sesi yolcuların kulak seviyesine taşır ve araç içindeki yolcu sayısına göre yönlendirmeye olanak sağlıyor.

 

“3D Sound by Arkamys®” sistemi aşağıdakileri içeriyor  :

Radyo CD MP3 ve sekiz hoparlör

Yüksek volümde dinlemede sesin tokluk ve dağılım risklerini azaltan 140 W güç 

Çift anten çok daha net radyo sinyali

Yeni Mégane’da sunulan Bluetooth uyumlu bu radyo sayesinde sürücü, cep telefonuna gelen çağrıları araç hoparlörleri vasıtasıyla yanıtlayabiliyor.

Ayrıca orta konsoldaki standart RCA prizi ile sürücünün taşınabilir müzikçaları ile tercih ettiği müzikleri dinlemesine olanak sağlanıyor.

 

 

1998 yılında akustik alanında uzman kişilerden ve bestecilerden oluşan bir ekip tarafından kurulan Arkamys®, sinemada prodüksiyon alanında on yıllık bir tecrübe kazanmıştır. Arkamys®’in ses işleme çalışmalarının ilk örnekleri, “Subway”, “Bagdad Café”, “Dirty Dancing” veya “Peau d’âne” gibi unutulmaz eserlerin yeni DVD kayıtlarında karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Arkamys® ses işleme teknolojisi, mevcut bir sinyalden (mono, stereo, 5.1) daha iyi bir ses kalitesi üretme imkanı sağlar. Bu işlem, özel olarak geliştirilmiş ve doğrudan otomobilin radyosuna entegre bir yazılım sayesinde olur. Bu bilgi birikiminin otomobil pazarına uygulanması için bir takım yeni kısıtlara çözümler bulmak gerekmiştir. Otomobil, iyi bir işitme kalitesine hakim olmak için oldukça kompleks bir ortam oluşturmaktadır. Mekan sınırlı olduğundan, oturma kabininin biçim ve malzemelerinin ses üzerinde ayrı birer etkisi olmaktadır. Bu yüzden, her araç kendine has bir akustik kimlik sergiler. Arkamys®, benzersiz uzmanlığını bu alana uyarlamak suretiyle sesin yeniden oluşturularak son şeklini alışını yazılım yoluyla her duruma özel olarak ayarlama imkanı sağlamıştır.

 

 

04

DENGELİ VE GÜVENLİ: YENİ RENAULT MÉGANE ÜSTÜN SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ SERGİLİYOR

Yeni Mégane HB tasarımının çağrıştırdığı beklentiler düzeyinde üstün sürüş özellikleri sunuyor.

Öncüsünün dinamik niteliklerinin ötesine geçmek için geliştirilen Yeni Mégane HB’in şasisi örnek bir yol tutuş sergiliyor. Aracın virajda eğimini, yani virajı düz alma kapasitesini karakterize eden spesifik yalpa açısı, segment ortalaması 0,45° (Mégane II 0,46°)  iken, Yeni Mégane Hatchback için 0,42°’dir. Bu performans Coupé’de daha da yüksektir  (0,38°).

Her iki model  de Pseudo McPherson tipi bir ön takımı paylaşıyorlar, stabilizatör çubuk çapı  20 mm’den 22,5 mm’ye çıkmıştır. Ön takım boynuzlu bir beşiğe bağlanmıştır, bu mimari, beşiğin  şasiye göre yanal hareketlerini sınırlar  ve  böylece yönlendirme netliği sağlar. Arka takım ise programlı tasarımlı bir esnek dingilden oluşuyor.

Önde 21 mm/100 DaN ve  arkada 24,5 mm/100 DaN  olan süspansiyon yay esnekliği ve amortisörler üzerinde yapılan çalışma ile Yeni Mégane Hatchback’in düşey hareketleri daha iyi kontrol ediliyor.

Yeni Mégane Coupé’nin spor şasisi

Yeni Mégane Coupé standart olarak daha dinamik bir şasiye sahip. Süspansiyon yaylarının sertliği arttırıldı (önde 17 mm/100 DaN ve  arkada 22 mm/100 DaN). Önde yalpa merkezi yüksekliği  30 mm alçaltıldı. Ön ve arka amortisörlerin sertlik ayarı arttırıldı. Öte yandan, aracın ağırlık merkezi 12 mm alçaltıldı. Bu değişikliklerle Yeni Mégane Coupé daha da dinamik bir davranış kazandı.

Yeni Mégane Coupé’de motor tipine bakılmaksızın tek bir lastik ebadı mevcut : 205/50 R17, bu lastik boyutları daha fazla performans ve etkinlik sağlıyor.

Şasisinin dinamik niteliklerine ek olarak,  Yeni Mégane sınıfının en üst düzeyinde fren kapasitesine sahiptir. Keskin bir frenleme için, geniş boyutlu bir sistemden yararlanıyor. Önde hava kanalcıklı 280 mm’lik ve arkada 260 mm’lik disklerle, Yeni Mégane HB 100km/h hızda tekrarlanan frenajlarda 37 m’ de duruyor. Bu rakam segmentinin en iyi durma mesafelerinden biridir.

Yeni Mégane HB’in elektrik takviyeli direksiyon sistemi Mégane II’ye nazaran derinlemesine bir değişiklik gördü. Kullanılan teknoloji ve direksiyon işlemcisinin ayar stratejisi daha yüksek sürüş hassasiyeti ve keyfi sağlıyor.

Boynuzlu motor beşiği ile ön ve arka takımların yanal sertliğini önemli ölçüde arttıran çift malzemeli yataklar sayesinde direksiyon tepki kapasitesi ve hassasiyeti arttırıldı. Direksiyon dönüş oranının azaltılması  da otomobilin istenen açıya daha net bir şekilde oturtulmasını sağlıyor.  

Yüksek performanslı direksiyon işlemcisi ve daha hızlı endüksiyonlu moment sensörü ile birlikte dinamik asistans motoru servo mekanizması sürücünün kumandası ile sistemin yanıtı arasında daha iyi bir senkronizasyon sağlıyor ve  direksiyondaki atalet etkilerini gideriyor.

 

 

 

%100 YENİ DİREKSİYON SİSTEMİ

Renault mühendisleri Yeni Mégane’ı, Mégane II’ninkine kıyasla tamamen yeniden tasarlanmış  elektrik takviyeli bir direksiyon sistemi ile donattılar. Sağlanan geliştirmeler, direksiyon hassasiyeti ve sürüş konforu üzerinde arttırıcı etki yapıyor.

Artan direksiyon hassasiyeti

Mégane II’de 1/17 olan toplam direksiyon oranı Yeni Mégane’da 1/16’ya çekildi 

Yanal sertliği üç misli artırılan boynuzlu beşiğin benimsenmesi daha yüksek direksiyon hassasiyeti sağlıyor 

Arka dingil ile kasa arasında filtrasyon fonksiyonunu yönlendirme fonksiyonundan ayırmak için çift malzemeli yataklar kullanıldı 

Optik sensöre nazaran 4 misli daha hızlı  bir indüktif moment sensörü benimsendi  (Mégane II’de 2,4 ms’e karşılık 0,6 ms)

Direksiyon işlemcisinin örnekleme frekansı daha yüksek  (Mégane II’de 420 Hz’e karşılık 1000 Hz)

Motor servo mekanizmasının band geçirimi  daha büyük (Mégane II’de 70 Hz’e karşılık 300 Hz)

Bu değişiklikler direksiyonda atalet ve viskozite etkilerini gidererek viraj almayı kolaylaştırıyor. Yoldan gelen bilgi aktarımı daha doğal oluyor. Direksiyon servo mekanizmasının tepki gücü  istenen asistansın % 90’ını sadece  0,2 saniyede temin ediyor; bu performans Mégane II’ninkinin iki misli.

 

 

 

 

 

05

PERFORMANSLI VE ÇEVREYE SAYGILI MOTORLAR

           

Yeni Mégane sürücülerin beklentilerini karşılayan motor ve vites kutuları ile donatıldı. Yeni Renault Mégane Hatchback ve Coupé, lansmanlarından itibaren  tepeden tırnağa yenilenen, tutumluluk ile kullanım rahatlığını uzlaştıran dizel ve benzinli motorlara sahip olacaklar. Bu motorlar kullanım koşulları ne olursa olsun, en düşük devirlerden itibaren ve geniş bir kullanım aralığında yüksek tork ve güç sunabiliyor.

 

DİZEL MOTOR

Yeni Mégane sunduğu performans/tüketim oranıyla pazarda öne çıkan motorlarlardan biri olan dizel motora sahip : 1.5 dCi 105 bg

Yeni Mégane’da sunulan 1461 cm3 silindir hacimli motor, karma parkurda 4,5 lt/100 km gibi bir tüketim değerine sahipken 120 g CO2/km emisyon değerine imza atıyor.

 

 

BENZİNLİ MOTOR

 

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé’nin  benzinli motor arzı,  müşteriler tarafından kabul gören 1.6 16V ile yıl sonunda lanse edilmesi planlanan yeni TCe 130 (Turbo Control efficiency) motorlardan oluşuyor. 

 

1.6 16V 110 bg

Düşük devirlerden itibaren performans ve esneklik ; yüksek devirlerde çekiş gücü, tüm kulanım aralıklarında sessiz çalışma özelliği gösteren bu motor dikkat çekici bir kullanım keyfi sunuyor. 

1598 cm3 silindir hacimli motor, karma parkurda 6,9 lt/100 km’lik bir tüketim ve 162 g CO2/km emisyon değerine sahip.

 

 

YENİ TCe 130

 

Renault benzinli motorlarının EN YENİSİ TCe 130 da 2009 yılı sonundan itibaren Yeni Mégane Hatchback ve  Coupé ile satışa sunulacak. Renault-Nissan İttifakı çerçevesinde geliştirilen bu motor seçeneği downsizing alanında edinilmiş olan uzmanlığı mükemmel şekilde örnekliyor ve  karma parkurda 6,5 l/100 km yakıt tüketimi ve   156 g/km CO2  salınımıyla (hatchback için) son derece tutumlu ve çevreye saygılı bir özellik gösteriyor.  1.8 l motorun gücünü (130 hp),  2.0 l motorun torku (190 Nm) ve 1.6 l motorunkinden düşük CO2 emisyonları ile bir arada sunan  1 397 cm3 silindir hacimli bu yeni blok son derece tutumlu ve çevreye saygılıdır. Bu motor altı ileri manuel vites kutusuyla eşleştirilebilecektir. Coupé’de, bu motor daha kısa dişli aralıklarına sahip olan şanzımandan yararlanıyor ve daha dinamik bir sürüş tarzı sergiliyor.

 

 


 

06

YENİ RENAULT MÉGANE :

GÜÇLÜ ÇEVRE TAAHHÜDÜ

Kontrol altında tutulan ağırlığı, özenli aerodinamik yapısı, 120 g CO2/km’den salınım  değerine sahip dizel motor seçeneğiyle Yeni Mégane Hatchback ve  Coupé,  Renault’nun çevre alanında gerçekleştirdiği çalışmaları simgeliyor.

Yeni Mégane Hatchback ve  Coupé, 10 cm uzayan boylarına rağmen öncülerinden ortalama 8 kg daha hafif.

Azaltılan ağırlıkları ve şasideki aerodinamik iyileştirme çalışmaları sayesinde (tekerleklerin önüne konan rüzgar deflektöreri ve şasi altı aerodinamik paneller), Yeni Mégane’lar, sürüş keyfi ve performanstan ödün vermeden en iyi düzeyde yakıt tüketimi ve  CO2 emisyon değerleri sergiliyorlar. Tasarruf versiyonlara göre salınımda 2 ila 10 g CO2/km, ve tüketim anlamında  0,1 ila 0, 4 l/km arasında değişiyor (Mégane II’ye göre eş donanım ve motor tipi bazında).

 

Yeni Mégane’lar ortalama 22 kg, (yaklaşık %12) geri dönüşümlü plastik malzeme içeriyorlar.

Hatchback ve Coupé, sınıflarının çevreye en saygılı araçlarındandır. Toplam satışlarının yaklaşık %70’i  aşağıdaki üç kriteri eşzamanlı olarak yerine getirerek Renault eco² imzasına uygun olacaktır :

CO2 salınımları 140g/km ‘ın altındadır.

ISO 14001 onaylı bir fabrikada üretilmiştir.

Kullanım ömrü sonunda %95 oranında değerlendirilebilecektir ve asgari %5 geri dönüşümlü plastik içermektedir.

 

 

10%

Kirlilik giderme

5%

Demontaj

70%

Öğütme ve ayıklama

10%

Enerji geri kazanımı

Geri dönüşüm oranı 85%

Yeniden değerlendirme 95%

 

 

 

 

07

GÜVENLİK : RENAULT İÇİN BİR ÖNCELİK, YENİ RENAULT MÉGANE İÇİN DOĞAL BİR ÖZELLİK

 

Renault gerçek sürüş durumları bakımından en etkin donanımları geliştirmek için LAB[1] tarafından yapılan araştırmalardan ve kendi mühendislik yetkinliklerinden yararlandı. Yeni Mégane Hatchback ve Coupé, bu konuda  Renault’nun bütün uzmanlığından yararlandılar ve aktif, pasif güvenlik alanında örnek olacak şekilde geliştirildiler.

 

Aktif güvenlik

Yeni Mégane, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar ve hız ayar ve sınırlayıcı gibi sürücünün yol risklerini öngörmesine yardımcı olan farklı donanımlara sahip. Hatchback ve  Coupé’de dinamik viraj lambalı Bi-Xenon farlar sunuluyor. Bu teknoloji yolun görünürlüğünü iyileştirerek ve yanal aydınlatmayı arttırarak özellikle gece sürüş konforunu arttırıyor.

Zor veya acil sürüş durumlarıyla başa çıkmak için, Yeni Mégane aynı zamanda elektronik fren gücü dağıtıcılı ABS ve Acil Fren Desteği ile standart olarak donatıldı. Bu düzeneklere virajda savrulma kontrolü (CSV) fonksiyonlu (Electronic Stability Control) ESP sistemi de ekleniyor.

 

Pasif güvenlik

Yeni Mégane Hatchback ve Coupé, çarpışma durumunda iç mekânın bütünlüğünü ve yolcuların yaşamını mümkün olduğunca korumak amacıyla enerjiyi emen programlı deformasyonlu bir yapıya sahipler. Üretimlerinde kullanılan malzemeler ve yüksek limitli çelikler maksimum kinetik enerji emme ve giderme potansiyelini garanti ediyor. Yolcuların maruz kaldığı ani yavaşlama etkisinin azaltılmasını sağlayan bu global deformasyon kontrolü,  3. kuşak Renault Koruma Sistemi  (SRP3) ile birleşerek, çok yüksek bir koruma düzeyi sağlıyor. Pazarda benzersiz ve tek olan SRP3,  darbenin şiddetini ve yolcuların beden yapısını dikkate alıyor. Sistem (kemeri göğüs ve basen hizasına yapıştırarak bedenin öne doğru hareketini sınırlayan) aktif çift ön gergi, (kemerin göğüs üzerine uyguladığı basıncı sınırlayan) güç limitörü ve  (sadece gerektiği kadar açılarak son evrede darbe şiddetinin azaltılmasını sağlayan) çift hacimli adaptatif hava yastıkları gibi modern donanımları bir araya getiriyor. Çarpışma durumunda karından yaralanmaya neden olabilen basenin emniyet kemerinin altından kayma durumuna karşı mümkün olan en iyi korumayı garanti ediyor.

Yeni Mégane Coupé’de ise, ön koltuk minderlerinin içinde yer alan ve tek aktif ön gergili ve güç limitörlü kemerlerle eşleşen kayma önleyici hava yastıkları bu işlevi aynı etkinlikle yerine getiriyor.

Emniyet kemerlerinin bağlanması da toka kancalarının daha yüksek konumlandırılmasıyla daha rahat erişim sağlanarak kolaylaştırıldı.

2 LAB : PSA Peugeot-Citroën Renault Kaza Araştırmaları, Biyomekanik ve İnsan Davranışları Laboratuarı

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Renault Mégane, sınıfının en yüksek güvenlik düzeyini sunmak üzere tasarlandı. İlk kez Laguna III’te kullanılan, yandan çarpışmanın etkilerinin azaltılmasını sağlayan, çift yandan çarpışma sensörleri ile çift hazneli göğüs/basen hava yastıklarını devraldı.

Yeni Mégane HB, EuroNcap çarpışma testlerinden tam puan (37/37) alarak Renault’nun 5 yıldız alan 11. modeli oldu.

 

Tutma çubukları koltuk sırtlığı yerine kafalık içinde kayan yeni kuşak kafalıklar, arkadan çarpışma durumunda boyun omurlarının en güvenli şekilde korunmasını sağlıyorlar ve sırtlık içinde sert bir unsur oluşturmuyorlar. Bu çözüm yolcunun başı kafalığa değinceye kadar sırtının koltuk sırtlığının içine derinlemesine girmesini mümkün kılıyor(60 mm) ve böylece kafa/göğüs hareketleri asgari seviyeye indirilmiş oluyor.

 

Ön koltuklarda kemer altından kaymayı önleyici hava yastıkları:

Yeni Mégane Coupé’nin ön sürücü ve yolcu koltuklarına kemer altından kaymayı önleyici birer hava yastığı konulmuştur. Çalışma prensibi normal bir hava yastığınınkiyle aynıdır, tek farkı kaymayı önleyici hava yastığı hiçbir zaman yolcu veya sürücü ile temas halinde bulunmaz. Çarpışma anında, meydana gelen ateşleme ile hava yastığı şişer ve böylece basenin hareket ve dönüşünü sınırlı tutar.

Hatchback ve Coupé’in ön yüzü de çarpışma durumunda yayaların  korunmasını arttırmak amacıyla yeni teknik çözümlerden yararlandı. Bacakların korunması için tamponun sertliği ve kalınlığı değiştirildi  (kaval kemiği ve dizler hizasında emici malzemeler). Kaput ve çevresinde de (çamurluklar, kaput eklemi, kaput astar tasarımı) enerjiye emme kapasitelerinin arttırılması amacıyla özel bir çalışma gerçekleştirildi.

 

 

08

TÜM DÜNYADA SADECE RENAULT’NUN PALENCIA (İSPANYA) FABRİKASINDA ÜRETİLİYOR

Tek bantta 3 vardiya ile yaklaşık 310 bin araç üretme kapasitesine sahip Palencia fabrikasında   2 bin 720 personel çalışıyor.

Mevcut üretim tesislerinin esnekliği, Yeni Mégane Hatchback ve  Coupé’nin fabrikanın üretim bandında mevcut Mégane lI’lerle aynı anda  üretime alınmasına olanak verdi. Palencia fabrikası zaten Mégane platformunun üretimi için konfigüre edilmiş modern tesislere sahipti. Mégane II ailesinin üretime girişi sırasında başta boyahane ve kaporta atölyeleri olmak üzere fabrikada önemli yatırımlar yapılmıştı. Tüm bu avantajlar mükemmel bir kalite düzeyi sunun tesislerin yaklaşık %30’unun « yeniden kullanımını »  (“carry over”) kolaylaştırdı ve fabrikadaki yatırımların 190 milyon Euro ile sınırlı tutulmasını sağladı.

 

Fabrikadaki yatırımların büyük kısmı, parçaların görünüş kalitesi ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla yapıldı. Yeni Mégane’ların ve mevcut Mégane’ların aynı anda üretimine bağlı çeşitlilik yönetimi imalat sürecinin en önemli kısmını oluşturuyor.

 

Sac birleştirme atölyesine yeni bir lazer kaynak teknolojisi yerleştirildi. Bu teknoloji geometrik verilere uygun olarak mükemmel bir birleştirme yapılmasına olanak sağlıyor  ve  aracın dış görünüş kalitesini, dayanıklılığını  daha da artırıyor. Bu diyotlu lazer teknolojisi kasayı oluşturan farklı sac parçalar arasındaki boşlukların azaltılmasının dışında  enerji yönünden daha tasarruflu, daha güçlü olma ve aynı zamanda daha az yer kaplama avantajlarını sunuyor. Mevcut Mégane’a kıyasla punta sayısının 160 adet daha fazla olması da kalitenin arttırılmasına katkıda bulunuyor. Kaporta atölyesine yeni yerleştirilen 100 kadar yeni robotla birlikte sayıları 450’ye yükselen robotlar sayesinde çeşitlilik yönetimi maksimum seviyede geliştirildi.

 

Montaj atölyesinde, yeni bir cam montaj gözü tesis edildi. Tamamen robotize olan tesis arka camın yüksek tempoda büyük bir hassasiyetle montajını mümkün kılıyor. Aracın arka kısmının tam sızdırmazlığını sağlayarak, bütünün görünüş kalitesinin ve parçaların dayanıklılığının arttırılmasına katkıda bulunuyor. Bu robot sayesinde, Yeni Mégane HB’in şimdikinden çok farklı olan arka camları üretim hızı olumsuz etkilenmeksizin aynı montaj hattında takılabiliyor.

 

Yine Nissan üretim sistemlerinden esinlenen unutma önleyici sistemlere bir milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapıldı. Bu sistemler özellikle hava yastığı ve emniyet kemeri gibi güvenlikle ilgili parçaların montajını daha güvenli hale getiriyorlar. Grubun başka fabrikalarında daha önce uygulamaya alınan (Sandouville, Novo Mesto), “her işlemde kalite kontrolünün güçlendirilmesi” önceki yeni üretim süreçlerinini başlangıcında etkinliğini göstermişti. Buna göre lansmanı yapılan her yeni modelin kalitesi bir öncekini kalitesini aşıyor.

 

Bu yatırımlar sayesinde, Palencia bir yandan mevcut Mégane ailesinin üç üyesini üretmeye devam ederken (Hatchback, Coupé, Station-Wagon), aynı zamanda Yeni Mégane Hatchback ve Coupé üretimini  başlangıcından beri mükemmel bir kalite düzeyiyle gerçekleştiriyor.

Yeni Mégane Hatchback için imalat onayı, öngörülen tarihten 1,5 ay önce alındı (Coupé için 3 hafta önce). Fabrika personeli projenin başlangıcından itibaren en yüksek kalite sonuçlarını almak amacıyla hazırlandı.

 

Daha ilk araçların üretiminden itibaren en yüksek kalite düzeyinin sağlanması amacıyla, fabrikanın yaklaşık 150 personeli Yeni Mégane üretimine hazırlanmak amacıyla 2007 yılında Technocentre’a (Guyancourt) gönderildi, İmalat zorunluluklarının, daha araçların tasarım aşamasında dikkate alınması amacıyla proje mühendisleriyle yakın işbirliği içinde çalıştılar. 

 

Geniş bir eğitim planı sayesinde, fabrikanın işçileri 2008 yılında grubun en yararlı uygulamaları konusunda 50 bin saat eğitim aldılar. Lojistik dahil her atölyeye özgü el becerisi okullarında  montaj işlemlerine hakimiyet ve parçaların taşınmasında beceri konusunda eğitimler verildi. Çalışma postalarında ergonomi daha da iyileştirildi, bu kapsamda özellikle işçileri zahmetli bedensel konumlara girmekten kurtaran yükseklik ayarlı kızaklar kullanıldı ve bu şekilde montajda verimlilik ve kalite artırıldı. 

 

Tüm bunların sonucunda Renault Yeni Mégane Hb ve Coupé’ye olan güvenini, sunulan garantiyi 3 yıl / 100.000 km’ye çıkartarak göstermektedir. 

  

Copyright © 2005-2006 Otomobilturk.com